Yaşam

İnsanın evrende bedeni kadar değil, kalbi kadar yer kapladığını söyleyen bir romancı: Yaşar Kemal

Türk edebiyatının sevilen yazarlarından, İnce Memed romanının yazarı Yaşar Kemal’in ölümünün 8. yılı. Yaşar Kemal, hayatı boyunca edebiyatımıza birçok eser kazandırmıştır.

Usta yazarı sevgi ve saygıyla anıyoruz. Bu vesileyle sizlere Yaşar Kemal hakkında bazı bilgiler sunuyoruz…

Asıl adı Kemal Sadık Gökçeli olan Yaşar Kemal, Türk edebiyatının ulu çınarıdır. Sadık çiftinin çocuğu olarak dünyaya geldi.

Anadolu coğrafyasını nakşeden Yaşar Kemal, Türk edebiyatının önde gelen yazarları arasında sayılmaktadır. Nobel Edebiyat Ödülü’ne aday gösterilen ilk Türk yazar Yaşar Kemal, hayatını farklı işlerde çalışarak kazanmaya çalıştı.

Sadece ilkokul yıllarında nüfus cüzdanına sahip olabilen Yaşar Kemal’in doğum tarihi 1926 olarak kayıtlara geçmiştir.

Şairlerin küçük yaşlarda anlattıkları efsaneler ve okudukları şiirler Yaşar Kemal’i derinden etkilemiştir. Genç yaşına rağmen şairleri taklit ederek türküler ve şiirler söylemeye başladı.

Kendisiyle tartışan görme engelli Aşık Ali “Bu yaşta bu kadar ihtiyarsan sonun Karacaoğlan gibi olacak” Sözleri onu çok memnun etti. İlk olarak 1951-63 ortalarında Cumhuriyet gazetesinde fıkra ve röportaj yazarlığı yapan Kemal, burada “Yaşar Kemal” adını kullanmıştır.

İlk öykü kitabı Sarı Sıcak’ı 1952’de, 40’tan fazla dile çevrilen İnce Memed adlı romanını 1955’te yayımladı. müdürler ve merkezi yönetim kurulu üyesidir.

Yazıları ve siyasi faaliyetleri nedeniyle birçok kez yargılandı. 1967’de haftalık siyasi dergi Ant’in kurucuları arasında yer aldı.

1973 yılında Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın kuruluşuna katıldı ve 1974-75 yılları arasında ilk başkanlığını yaptı. 1988 yılında kurulan PEN Gazeteciler Cemiyeti’nin de ilk başkanı oldu.

Eserleri filme alındı

Roman ve öykülerinde daha çok Çukurova’daki insan dramlarını işlemiştir. Ünlü roman İnce Memed 40 dile çevrilirken dünyanın büyük yazarları arasında yerini aldı. İnce Memed’in de aralarında bulunduğu dokuz eseri filme alındı.

Henüz ortaokuldayken halk edebiyatına olan ilgisi onu folklor derlemeleri yazmaya yöneltti. O dönemde Adana Halkevi’nin yayını olan Görüş Dergisi’nde şiirleri yayımlandı.

Ortaokul son sınıftayken okulu bırakmak zorunda kalması; Çeltik tarlalarında işçi, emekçi, su bekçisi, dilenci, öğretmen, kütüphane katibi olarak çalıştı.

Binbull Efsanesi

1974 yılında Demirciler Çarşısı Cinayeti adlı eseriyle Madaralı Roman Ödülü’nü aldı. Yer Demir Gök Bakır, 1977’de Fransa’da Edebiyat Eleştirmenleri Birliği tarafından yılın en iyi yabancı romanı seçildi.

Binbull Efsanesi, Büyük Edebiyat Kurulu’nun 1979 yaz dönemi için seçtiği kitapların ortasında yer alıyor.

Yaşar Kemal öldü

Büyük romancı Yaşar Kemal 28 Şubat 2015’te aramızdan ayrıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu